Proč štěně s PP

Často se setkávám s tím, že si lidé chtějí pořídit spíše pejska bez průkazu původu. Nejčastěji uvádějí důvody, že pejsek je po "papírových" rodičích, tak je přeci také čistokrevný, oni na žádné výstavy stejně jezdit nebudou a ještě ušetří, protože štěně bez PP je mnohem levnější. A mnohdy se mýlí ve všech třech důvodech.

Štěně bez PP není čistokrevné. Za čistokrevné můžeme označit právě jen jedince s průkazem původu. Ti jsou zapsáni a vedeni na plemenné knize a je zde záruka, že jejich rodiče nemají žádné exteriérové ani povahové vylučující vady a tudíž je zde i předpoklad těchto kvalit u štěněte. Stejně tak v otázce zdraví máme mnohem větší jistotu, že si námi vybraný jedinec neponese do života nějaké dědičné onemocnění. Mnohdy se potkávám s lidmi jež mají "hovawarta", ale i jiné pejsky bez PP, kteří neodpovídají barevně, mají špatné a netypické držení uší, neodpovídají výškou a stavbou těla nebo se jejich majitelé potýkají s povahovou nevyrovnaností (jen se podívejte na stránky hovawarti v nouzi) a mnohdy bohužel právě i se zdravotními problémy. Vždy je podezřelé proč si majitelé fenky či psa nedaly tu práci svého miláčka uchovnit. A skutečně jsem se ještě nesetkala s "chovatelem" nebo spíše mnohdy množitelem, který by měl u svých zvířat požadované zdravotní testy nebo třeba povahové zkoušky. Chovatel, který odchovává štěňata s PP podléhá i kontrolám poradců chovu z příslušného klubu a tudíž i tomu aby měl štěňátka ve vhodném prostředí, správně socializovaná a veterinárně ošetřena. A především ta ranná socializace bývá u štěňátek bez PP značně zanedbána. Takový start do života může psa poškodit i trvale a vy se už napořád budete potýkat s ustrašeností, nepřiměřenou lekavostí nebo naopak nepřiměřenou agresí...

Smutná a nepravdivá jsou tvrzení, že štěně nedostalo PP, protože je nadpočetné nebo že kdyby majitel někdy PP požadoval, "chovatel" o něj požádá zpětně. Nebo další oblíbené: Štěně je nestnadardní, tak nemá nárok na PP. Jsou to jen MÝTY!!!  Těžko uvěřit, že jim dnes ještě někdo věří, ale je to tak! Stejně tak jsou mýty, že by fena měla mít alespoň jednou štěňata a obdobně, že pes o něco přijde pokud nekryje...

Taktéž se stává, že ačkoliv si majitel pořizuje štěňátko bez jakýchkoliv ambic, později zatouží vyzkoušet si výstavu, zúčastnit se různých zkoušek či závodů nebo mít vlastní štěňátka a ejhle ono už to nejde... nebo alespoň ne tou správnou cestou, aby se nezařadil mezi množitele místo chovatele.

A třetí důvod - ušetříme. Pořizovací cena sice je opravdu u štěňat bez PP často i více než o polovinu nižší, ale stejně tak často končí novopečení majitelé na veterině, kde pak nechají mnohonásobně více a tyto nevítané návštěvy je provázejí celý život. Problémy s klouby, alergiemi, srdečními chorobami nebo epilepsií jsou asi nejčastější a všechny na celý život.

Pokud tedy nechcete investovat do pořízení pejska s PP jděte si raději pro pejska do některého útulku, které jsou mnohdy přeplněné. A většinou právě rádoby čistokrevnými jedinci bez PP. Nezapomeňte: poptávka dělá nabídku a nabídka množení jedinců bez PP by se opravdu neměla podporovat.