Centa Růžové átrium - in memoriam

  • Přezdívky: Cenťule, Centice pentice, Mrňousek
  • plemeno: hovawart
  • barva: černoznakatá
  • datum narození: 22. 6. 2001 opustila nás 7. 9. 2011 :(
  • rodiče: Átrie Růžové átrium x Beryll Barte Prim
  • DKK: 0/0
  • výška: 60 cm
  • váha: cca 30kg
  • výstavy: Výborná (na krajské výstavě ve Vojanových sadech)
  • Zkoušy: ZZO, ZOP, ZPU1

Cenťulka byla naší druhou hovawartkou, když jsme v dubnu 2001 museli nechat uspat Almičku. Bez psa to prostě nešlo a hned jsme hledali CHS, kde by měli štěňátka. Nikde zrovna nebyla žádná volná k odběru, ale již velmi brzy se očekávala štěňátka v chovatelské stanici Růžové átrium po moc pěkné a milé černoznakaté fence. Hned jsme si předběžně zamluvili černoznakatou holčičku pokud se nějaká narodí. měli jsme štěstí bylo jich hned několik a my si jeli vybrat první. Vybírání to bylo velmi rychlé, mamce hned "padla do oka" drobná černoznakatá fenka s krásně vyjádřenými znaky, která byla sice skoro nejmenší, ale velmi průbojná, vždy první u žrádla a při každé bitce.

Z malé nezbednice vyrostla temperamentní, dominantní fenka s krásnými znaky jen jsme nedali pozor na ouška, která nedržela úplně, tak jak měla, ale to nám nikdy příliš nevadilo. Od mala byla velmi nebojácná a inteligentní a zvlášť mě - nejmladší - dávala občas docela zabrat. Brzy jsme tedy začali chodit na cvičák a stala se z toho láska pro nás obě :). Centa se ráda a rychle učila, i když občas si prosazvala nějaký vlastní "prvek", kterým pak bavila okolí. Ráda se předváděla, ale občas i dělala naschvály (legrace přece musí být!). Později jsme zkusily i nějaké lehké zkoušky a závody. Obranám jsme se bohužel začali věnovat příliš pozdě, navíc ne tím správným způsobem a Centa nikdy nebyla v obraně spolehlivá. Když chtěla krásně kousla, ale když jí figurant nechal čekat nebo prostě neměla chuť, otočila se k němu zády a konec. Stopy taky za nic nestály a ani jí moc nebavily. Nejraději měla poslušnost a překážky a kašpařiny. Poslední leta jsme se naučily spoustu kousků z dogdancingu.

Lidi a pozornost milovala, o každé návštěvě bla přesvědčena, že je tu kvůli ní. Otravovala k

 

aždého, kdo se nechal :). Zároveň však byla výborný hlídač a při několika nepříjemných setkáních ukázala, že by uměla i velmi tvrdě zasáhnout. prostě hovawart jak má být! Nakonec jsem umluvila rodiče a po bonitaci, jsme Centě vybrali ženicha, zaregistrovali si chovnou stanici a odchovali naše první (a zatím jediná) hovawartí štěňátka. Centa byla skvělá máma a později i vychovatelka naší Ayenky a Almy, která šla k novým páníčkům až v půl roce.

 

 

 

Fotogalerie: Centa Růžové átrium