Ayen Kasurgis - in memoriam

  • přezdívky: Ajenka, Ajík, Jeník, Drobule
  • plemeno: hovawart
  • barva: celočerná
  • 5. 10. 2005 - 11.2.2018
  • rodiče: Centa Růžové atrium x Jasper Plavý vítr
  • DKK: 4/3 :(
  • výška: 59 cm
  • váha: 30 kg
  • zkoušky: ZZO, ZOP, ZPU1, BH, OB-Z

Ayen je celočerná drobnější fenka, kterou jsem si pro její stále né moc častou barvu a moc mazlivou povahu nechali z našeho prvního vrhu. Je velmi klidná v mládí až flegmatická a cviky obvykle provádí velmi přesně. K cizím je velmi rezervovaná a příliš o jejich pozornost nestojí. Je to vyloženě pocta,když se k někomu jde pomazlit. Vyjímkou jsou malé děti, ke kterým je moc hodná a opatrná. Ostatní prostě míjí bez povšimnutí (pokud to ovšem nejsou podezřelé či přímo nebezpečné živly :)). Úplně jiná je vůči nám. Strašně mazlivá a přítulná, miluje naši pozornost a užívá si ji. Skvělý lék na bolavou duši :). Čím víc se může přitulit, tím je šťastnější. A my taky!

Stejně jako s její mámou Centou jsem začala chodit na cvičák, kde se věnujeme hlavně poslušnosti. Obrany nám příliš nejdou. Ayenka je bere příliš vážně. O figuranta se sice velmi zajímá, ale o to co drží a nabízí jí (hadr, klín, rukáv) už ne. Figuranta bere jako nebezpeného jedince a snaží se ho zneškodnit. Po pár kousancích do rukou, nohou, zadku... už nás na obraně figurant s velkým nadšením neviděl... Výborně ale zvládá revíry a vyštěkání, takže uvažujeme o složení zkoušky ZPU-S. Také spolu chodíme na stopy, tak se snad dopracujeme i k nějaké zkoušce stopařské. Zatím jsme složily zkoušky poslušnosti ZZO, ZOP, ZPU1 a BH. Vyzkoušely jsme i obedience, kde jsme zvládly na výbornou OB-Z a OB1 nám unikla jen o necelé dva bodíky a byla to chyba hlavně paničky.

Ayenka se měla stát naší pokračovatelkou v chovné stanici, bohužel má však vysoký stupeň DKK (HD), který nás přiznám se, docela šokoval. Ze čtyř rentgenovaných štěňat byla jediná (ostatní měli kyčle "nulkové"). Snažíme se však, aby měla šťastný a plnohodnotný život. Dáváme jí vetrinářem doporučené přípravky na klouby, udržujeme ji nasvalenou a v létě hodně plavem.  Snažíme se i trochu přizpůsobit námahu a její pohyb a zároveň jí dopřát, co ji baví.

S Ayenkou jsme se musely rozloučit v neděli 11.2.2018, ve věku téměř 12,5 let. Příčinou byla rakovna tenkého střeva. Moc nám chybí.

 

 

 

 

Fotogalerie: Ayen Kasurgis